Solas

PERFORMASIN SANATA DÖNÜŞÜMÜ

ENMA Marine olarak yaklaşık 20 yıldan bu yana Türkiye distribütörlüğünü yapmakta olduğumuz SOLAS performans pervaneleri tüm içten takma ve dıştan takma motor markaları ile jetskiler için en üst seviyede pervane üretmekte olup tüm dünyada en yaygın marka konumundadır.

Ürün aralığı: 2,5 hp - 400 hp arası tüm dıştan takma ve içten takma motorlar.

Markalar: Mercury - Mariner - Mercruiser, Johnson - Evinrude, Yamaha, Suzuki, Tohatsu - Nissan, Honda, Parsun, Hidea, Selva, VolvoPenta, Yanmar.

  • Jetski ve deniz motorlarınız için en uygun fiyat ile farklı seçenekler bulacağınız marka SOLAS'tır.
  • SOLAS performans pervaneleri diğer pervanelere göre daha güçlü ve daha uzun ömürlüdür. 
  • SOLAS alüminyum pervanelerde boya 4 kattır. Bu işlem yüksek teknolojiye dayalı üstün kaplamalı boyama işlemi kullanılarak mükemmel anti-korozyon performansını sağlar.
  • SOLAS alüminyum pervaneler bir tuzlu su püskürtme tankında 500 saatin üzerinde teste tabi tutulmaktadır. Bu test normal tuzlu su kullanımı olarak 6 aydan fazla zamanı simüle eder.

Pürüzsüz, Dayanıklı, Yüksek Hassasiyetli Genel Performans…

Tüm SOLAS pervane sanatı sürecinin eşsiz ürünleridir. Teorik hesaplamalar, geometrik tasarım, prototip testleri, pilot üretim ve saha testleri sayesinde, SOLAS pervaneler müşterilerinin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. 

Eşsiz Dayanıklılık

SOLAS Paslanmaz Çelik Pervanelerde kullanılan krom, nikel ve molibden oranları pervane endüstrisindeki en yüksek oranlardır. Böylelikle paslanmazlık ve uzun ömürlü kullanım sağlanır. 

FLYBOARD PERVANESİ

FLYBOARD, artık neredeyse tüm su sporları istasyonlarının vazgeçilmez aktivitesi durumunda. Ancak yüksek devir ve sürekli performans gibi çalışma gereklilikleri sebebiyle, jetski motorlarını çok yormakta. Yapılan ve tecrübe edilen gözlemlerde yaklaşık 200 saatlik kullanımda motor conta yakma dahil önemli sorunlar çıkarabilmekte. FLYBOARD aktivitesinden vazgeçmemek, aynı zamanda kullanılan jetskilerin ömrünü uzatmak için tek çözüm çift pervane. TÜRKİYE Distribütörü olduğumuz SOLAS markasının patentli ürünü olan FLY SERI çiftli krom jetski pervanesi Türkiye'nin en büyük pervane dağıtımcısı ENMA ile RESMİ Distribütör güvencesi ile kullanımınıza sunuluyor.

PERVANE İLE İLGİLİ SIKÇA SORULANLAR

ÜÇ kanat MI, DÖRT kanat MI?

Genel olarak, 3 kanat pervane en yaygın olanıdır. 3 kanat pervanelerde geniş ölçü aralığı mevcut olup  4 kanat pervanelerden daha az maliyetlidirler. 3 kanat pervanler genellikle 4 kanatlı pervanelerden biraz daha yüksek seviyede hız sağlarlar. 

3 kanatlı pervane mi 4 kanatlı pervane mi seçmeliyiz?
3 kanat pervane genellikle en yüksek hız performansı sunar, 4 kanat pervaneler ise maksimum itme ve görece düzgün seyir operasyonu sağlar. 4 kanat seçimi genellikle kıç ağır ve tekne motora göre büyük ise kalkışı hızlandırmaya yardımcı olmak için tercih edilir. Fakat bu 3 kanat pervanelerde pitch ayarı ile de karşılanabilmektedir. 4 kanat pervaneler kanat yapılarının küçük olması sebebi ile kalkış aşamasında iyi etki sağlamaktadır. Ancak ortalama devir aralığında 3 kanatlı pervaneler yakıt ekonomisi ve hız artıları sebebi tercih edilmektedir.

Sonuçta tekne üreticisinin verdiği veriler doğrultusunda tekneniz için, motorun doğru devrini yakalayan pervane seçimi önemlidir. Görüldüğü üzere 3 kanat veya 4 kanat iyidir, üstündür vb. şeyler söylenememektedir ancak tüm dünyada gerek daha ekonomik olmaları gerekse çeşitlilik ve yüksek performans değerleri sebebiyle 3 kanat pervaneler daha çok tercih edilmektedir. 3 kanattan 4 kanada geçerken veya tersi durumda motor devir aralığını tutturmak için 1-2 pitch ölçü değişikliği dikkate alınmalıdır.

Sağa dönüş mü, sola dönüş mü?
Tüm dünya genelinde tek motorlu kullanımda standart kullanım yönü sağa dönüştür. Yani çalışan motorda pervane sağa doğru (saat yönünde) dönerek mesafe kateder. Çift makine kullanımında ise sağa dönüşte oluşan çekim kuvvetinin giderilebilmesi ve daha dengeli bir seyir için soldaki motorda ters dönüş tabir edilen sola dönüşlü (saat yönünün tersinde) şaft ve dolayısıyla sola dönüşlü pervane kullanılır.

PERVANE BOYUTU

Pervaneler çap - pitch değerleri ve freze sayılarına göre çeşitlilik gösterir. Çap (diameter) standart olarak marka ve modele göre fabrika tarafından hazırlanan ölçüdür. Genelde tüm marka ve modeller için önceden sabitlenmiş standart çap ölçüsü kulanılır. Çap ölçüsünde temel hedef 5000-6000 rpm aralığında motor markasınca tavsiye edilen maksimum motor devrini yakalamaktır.

PITCH

Pitch ölçüsü teorik olarak pervanenin bir tur dönüşünde katettiği mesafeyi inç cinsinden ifade eder. Örneğin 15 pitch bir pervane bir tur dönüşte 15 inç (2,54 cm x 15 =38,10 cm) yol katetmektedir. Pitch ölçüsü pervane seçiminde en önemli ölçü olup kullandığınız pervanenin doğru motor devir aralığını yakalayıp yakalamadığını mutlaka kontrol ediniz. Doğru pervane seçiminde ; tekne taban yapısı, kullanım tarzı, tatlı su tuzlu su kullanım verimliliği farkı  v.b. pek çok değişken bulunmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki doğru seçim ciddi oranlarda yakıt tasarrufu, performans ve genel verimlilik sağlayacaktır.  

EĞİK AÇILI KANATLAR

Eğik açılı üretim solasa özgü bir özelliktir. Buradaki temel amaç pervanenin farklı dış etkenlerden (egzos çıkışları, motor bağlantı çizgisinin yukarda olması vb.) kaynaklanan kayıpları en aza indirgemek ve verimliliği artırmaktır.

EĞİK KANAT UÇLARI

Bu, belirli koşullar altında pervane performansını artırmak için kullanılan bir tekniktir. Bir eğik kanat uçlu pervane ağır yükler altında kavitasyon en aza indirirken diğer taraftan yüksek hızlarda çok yüksek verimlilik sergiler. Pervanenin bu özelliği belirli kullanım limitleri dahilinde kendiliğinden kullanıma geçer. Düşük seviye kullanımlarda sürüşü etkilemez.

Yeni ürünlerimizden ve fuar katılımlarımızdan haberdar olmak için kayıt olun.